Forte de Sao Bras – Azory

Fortalicja Sao Bras na Cimo da Rocha to dobry znak nawigacyjny, kiedy zmierzamy do mariny Vila do Porto. Biel murów wyraźnie odcina się od brunatnej, pionowej ściany klifu. Szliśmy z Madery kursem 304. Podobnie musiał żeglować Diogo Silves, który według nie potwierdzonych źródeł, wracając z tej wyspy do Portugalii natknął się w 1427 roku na Santa Marię. Wyspa nie miała jeszcze nazwy. I nie było bielejącej dziś na skale fortecy. W ogóle nie było tu ludzkich istot. Ale nie jemu przypisano odkrycie tego skrawka ziemi. Pięć lat później trafił tu inny portugalski żeglarz Gonçalo Velho Cabral, szlachcic z domu infanta Henryka Żeglarza.

Według legendy Carbal nazwał wyspę Santa Maria.  Oto na statku odprawiana jest msza w intencji Najświętszej Marii Panny. Nagle chwilę skupienia i zadumy przerywa krzyk: ZIEMIA! To głos obserwatora z bocianiego gniazda. Tak więc kapitan właściwie nie ma wyboru, wskazując na coraz lepiej widoczne kontury lądu uroczyście oświadcza: to jest Santa Maria. Żądny przygód, sławy i zaszczytów pożeglował dalej. 60 mil na północny-zachód od Santa Marii odkrył największą wyspę archipelagu Azorów – Sao Miguel.

W kolejnych latach przetransportował tu ludzi z kontynentu oraz Madery, a także zwierzęta m.in. owce i kozy. I tak zaczęła się kolonizacja Azorów. A Castelo de Sao Bras zbudowano, bo mimo, iż Santa Maria leży z dala od dróg prowadzących do Nowego Świta to jednak chętnie, w dawnych czasach nawiedzana była przez różnego autoramentu morskich rozbójników.

Dodaj komentarz